Přesun na obsah

Vážně krásná hudba

Jste zde:

Navigace: Novinky » Potřebujeme dnes hudební nakladatelství?

Potřebujeme dnes hudební nakladatelství?

rozhlasová beseda


Rozhlasová beseda o současnosti a perspektivách 
hudebních nakladatelství v České republice

Hosty pořadu Akademie, který odvysílal Český rozhlas Vltava 8. března 2017, byli přední představitelé hudebně nakladatelské činnosti v Čechách: 
Zdeněk Harvánek (Dilia), Radim Kolek (Český rozhlas),Věroslav Němec (Amos Editio), Václav Riedlbauch (skladatel, pedagog, nakladatel) a naše šéfredaktorka Eva Velická.


A jak ex post zhodnotil debatu její moderátor Ilja Šmíd?

"Beseda přinesla možná více otazníků než odpovědí. Hudební nakladatelé dnes zápolí s řadou obtíží, ale hosté pořadu se nakonec shodli, že přes tyto potíže mají za sebou nemalé úspěchy, na něž jsou pyšní a které jsou spíše než byznysem významným příspěvkem k rozvíjení české hudební kultury.

Tečkou za pořadem, v němž zaznělo osm ukázek špičkových nahrávek z notových materiálů hostů besedy, byla myšlenka skladatele Ilji Hurníka, kterou jako „nejstarší pamětník“ interpretoval prof. Václav Riedlbauch: „Z 500 skladeb, které vzniknou, jich do historie vejde pouhá jedna. Ale těch 500 skladeb musí nejdřív někdo napsat a zahrát.“ A protože hudebníci pořád budou potřebovat ke svým koncertům či domácímu muzicírování noty, přes veškeré problémy budou mít nakladatelé i v budoucnu práci – i když třeba v trochu pozměněné podobě.“