Přesun na obsah

Vážně krásná hudba

Jste zde:

Navigace: Novinky » Janáčkovo MLÁDÍ

Janáčkovo MLÁDÍ

pro smyčcové kvarteto


Leoš Janáček: 
Mládí                                     NOVINKA 
pro smyčcové kvarteto
 
úprava Kryštof Mařatka

• Janáčkův mistrovský dechový sextet v přesvědčivém aranžmá pro smyčcové kvarteto
• vítaný doplněk kvartetního repertoáru
• předmluva (č/a/n) aranžéra Kryštofa Mařatky 

 
BA 11543_Janacek_Mladi_Hlasy_prebal
TP 521_Janacek_Mladi_OBALKA BA 11543  • hlasy • ISMN 979-0-2601-0850-9
Cena: 400 Kč        KOUPIT
TP 521 • studijní partitura • ISMN 979-0-2601-0851-6
Cena: 365 Kč        KOUPIT

Dva smyčcové kvartety Leoše Janáčka patří k nejžádanějším dílům kvartetního repertoáru 20. století. Český skladatel žijící ve Francii Kryštof Mařatka (nar. 1972) je velkým obdivovatelem Janáčka a pokusil se svou úpravou Janáčkova dechového sextetu Mládí rozšířit nabídku repertoáru pro smyčcová kvarteta. 
Mistrovská skladba Janáčkova vrcholného období (1924) odráží jeho vzpomínky na vlastní dětství a mládí strávené v rodných Hukvaldech a v brněnském klášteře. Pregnanci dechů, které dodávají mistrovskému dílu zcela jedinečný ráz, dokázal Mařatka proměnit v barvy smyčců a postarat se tak o skladatelův „třetí“ smyčcový kvartet.
 
TP 521_Janacek_Mladi_1
U příležitosti provedení smyčcového kvartetu Mládí na závěrečném koncertě festivalu Moravský podzim 2017 v podání Janáčkova kvarteta Kryštof Mařatka o své úpravě sdělil:
 
„Je to překvapivé, ale od znalců Janáčkova díla, a to nejen českých, ale i zahraničních, mám jen kladné ohlasy. Postupoval jsem totiž striktně v duchu Janáčkova stylu a nevynechal jsem ani jednu jeho notu. Podařilo se skloubit všech šest partů a vytvořit čtyři linie, které na sebe logicky navazují a vytvářejí dojem kompaktního kvarteta. Jsem přesvědčen, že kdyby to Janáček slyšel, že by mi to schválil. Dokonce se to kvartetním hráčům i dobře hraje. Nejprve kvartet provedlo Zemlinského kvarteto a poté Talichovo kvarteto. Ti to hráli v Anglii a vzbudili nadšení. Nyní ho nastudovalo i Janáčkovo kvarteto.“
(OperaPlus 28. 10. 2017, článek Karly Hofmannové)