Přesun na obsah

Vážně krásná hudba

Jste zde:

Navigace: Novinky » Josef Suk: ASRAEL

Josef Suk: ASRAEL

smuteční symfonie na paměť Dvořáka a jeho dcery

 
JOSEF SUK:
Symfonie c moll op. 27 „Asrael“
 
BÄRENREITER URTEXT
Editor Jonáš Hájek
 
• první vědecko-kritická edice
• zahrnuty Sukovy dodatečné korektury, včetně 5. a 6. lesního rohu ad lib.
• detailní předmluva (č/a/n) a kritická zpráva (a) editora
 
BA 9532_Suk_Asrael_OBÁLKAAntonín Dvořák zemřel 1. května 1904 a jeho zeť Josef Suk se rozhodl uctít Dvořákovu památku smuteční symfonií. Svou v pořadí druhou symfonii začal Suk skicovat zhruba v únoru 1905, ale v průběhu práce jej zasáhla další tragédie – smrt milované manželky, Dvořákovy dcery Otilie. Tato událost průběh práce na symfonii výrazně ovlivnila (škrtl už předtím započatou čtvrtou větu a nahradil ji úplně novou). Pětivětá symfonie se jménem anděla smrti v názvu je věnována Dvořákovi a jeho dceři.
 
Premiéra se konala 3. 2. 1907 v Národním divadle pod taktovkou Karla Kovařovice a v témže roce vyšla partitura tiskem v nakladatelství Breitkopf & Härtel, čtyřruční klavírní výtah Romana Veselého o pět let později. 
 
BA 9532_Suk_AsraelHlavním pramenem předkládané edice díla je první tisk doplněný o Sukovy korektury ze září 1921, které podnítil tehdejší šéfdirigent České filharmonie Václav Talich. Talich si korektury zaznamenal do svého vlastního tištěného exempláře partitury. Nejvýznamnější změnou je rozšíření orchestru o 5. a 6. lesní roh ad libitum. 
 
Premiérové provedení z nové edice se uskutečnilo v Essenu 17. 11. 2016 (Tomáš Netopil, Essener Philharmoniker), nahrávka z koncertu vyšla na labelu Oehms Classics v roce 2017.
 
 
Partitura • BA 9532 (nahrazuje H 3978) • ISMN 979-0-2601-0482-2
Cena: 1650 Kč    KOUPIT
provozovací materiál k pronájmu