Přesun na obsah

Vážně krásná hudba

Jste zde:

Navigace: Novinky » Orchestrální suita z Janáčkovy opery OSUD

Orchestrální suita z Janáčkovy opery OSUD

premiéra ve Zlíně už 8.11.2018


LEOŠ JANÁČEK 
Osud, suita z opery             NOVINKA

aranžmá Tomáš Ille na základě nové kritické edice Jiřího Zahrádky

Obsazení: 3 (Fl.picc.) 3 (Cor.ingl.) 3 (Cl.b.) 2  4231  Timp.  Perc. (Camp.; Ptti. a2; Trgl.; Tamb. picc.;  Gr.c.;)  Arp.  Archi

Partitura a provozovací materiál k pronájmu

Janáček portrét_Takte Osud
Premiéru nové orchestrální suity z Janáčkovy opery Osud uvede 8. listopadu 2018 ve Zlíně Filharmonie Bohuslava Martinů se svým novým šéfdirigentem Tomášem Braunerem. 
Nenechejte si tuto příležitost ujít!Symfonické úpravy zkušeného skladatele, klavíristy a mezinárodně uznávaného aranžéra Tomáše Illeho jsou dnes běžnou součástí repertoáru významných orchestrů (Česká filharmonie, Berlínská filharmonie, Vídeňští symfonikové, Pittsburský symfonický orchestr ad.). O své práci na orchestrální suitě zlínský rodák Ille poznamenává:

"Prvotním záměrem tohoto zpracování bylo upozornit na kvalitu této hudby i mimo operní dómy a představit ji širokému publiku na orchestrálních koncertech.  Při koncipování orchestrální suity jsem se však nezaměřil jen na pouhé předvedení nejznámějších pasáží opery. Snažil jsem se přednést hudebně vysoce zajímavá a poutavá místa, která ovšem často uniknou pozornosti operního diváka, neboť ta je rozptýlena jinou složkou dramatického díla.

Výběr jednotlivých částí opery nebyl vůbec jednoduchý úkol. Bez ohledu na to, jaké názory panují v otázce kvality libreta, po hudební stránce je dílo doslova „napěchováno“ typickou janáčkovskou melodikou. Nejtěžší tak paradoxně nebyla otázka, jaké části by měly být do suity vybrány, ale jaké by měly být vynechány.

Suita není komponována dle dějové posloupnosti opery. Její jednotlivé části jsou za sebe řazeny tak, aby hudební tektonika díla odpovídala jednověté, volné fantasijní formě."