Slovanské tance pro klavír na čtyři ruce op. 72

Název:
 Slovanské tance pro klavír na čtyři ruce op. 72
Katalogové číslo 
BA 9548
ISMN/ISBN: 
979-0-2601-0810-3
EAN: 
9790260108103

Nakladatelství: Bärenreiter Praha
Obsazení: Klavír na čtyři ruce
Jazyk publikace: cz./eng./ger.
Rozsah/Formát: IX, 57 S. - 31,0 x 24,3 cm
Vazba: Šitá vazba v měkkých deskách (V4)
Hmotnost: 297 g
editor Jarmil Burghauser
Byly to Slovanské tance pro klavír na čtyři ruce op. 46, díky nimž Antonín Dvořák dosáhl nečekaného mezinárodního věhlasu. Neomylný obchodní instinkt vedl Fritze Simrocka na začátku roku 1878 k tomu, aby požádal českého skladatele o zkomponování čtyřruční klavírní hudby, v níž by zúročil svůj původ: Rád bych se Vás zeptal, zda byste neměl chuť napsat mi určitý počet, řekněme například 2 sešity 'Českých' a 'Moravských tanců' pro klavír na 4 ruce (na způsob 'Uherských' od Brahmse), a sice s použitím originálně národních melodií, které by se Vám zdály vhodné a které by byly prostoupeny a sloučeny s Vašimi vlastními nápady. Věrný Brahmsovu vzoru, i Dvořák upustil od konkrétního ztvárnění jednotlivých tanečních typů.
O několik let později byla Dvořákova reakce na nakladatelovo přání, aby druhou kolekcí Slovanských tanců prodloužil vlnu úspěchu, zpočátku zdrženlivá. Přesto se nakonec v roce 1886 s rostoucím elánem do nového díla pustil: nyní to jde plnou parou. 'Slovanské tance' mne velice baví, a myslím, že budou docela jiné (žádný žert a žádná ironie!). Původní fyziognomie této druhé sbírky působí skutečně podmanivě, neboť nereprodukuje prostě vzor první řady, a navíc je přímo ztělesněním polemiky s pouhou veselou hudbou.
Nové vydání obou řad Slovanských tanců vychází ze Souborného vydání děl Antonína Dvořáka. V obou případech bylo hlavním pramenem Simrockovo první vydání.
- nové předmluvy Hanse-Joachima Hinrichsena a Ivany Rentsch
- nová notosazba v partiturovém formátu

 Dvořák Antonín: Molto vivace
 Dvořák Antonín: Allegretto grazioso
 Dvořák Antonín: Allegro
 Dvořák Antonín: Allegretto grazioso
 Dvořák Antonín: Poco adagio
 Dvořák Antonín: Moderato, quasi minuetto
 Dvořák Antonín: Presto
 Dvořák Antonín: Lento grazioso, quasi tempo di valse