Smyčcový kvartet č. 12 F dur op. 96

Název:
 Smyčcový kvartet č. 12 F dur op. 96
Datum vydání: 
Únor 2023
Katalogové číslo 
TP 538
ISMN/ISBN: 
979-0-2601-0896-7
EAN: 
9790260108967

Nakladatelství: Bärenreiter Praha
Druh publikace: studijní partitura
Obsazení: smyčcové kvarteto
2 housle, viola, violoncello
Jazyk publikace: cz./eng./ger.
Rozsah/Formát: XII, 35 S. - 22,5 x 16,5 cm
Vazba: Vazba šitá dvěma kovovými sponkami (V1)
Hmotnost: 139 g
BÄRENREITER URTEXT
editor Michael Kube

 

  • nové urtextové vydání „Amerického“ kvartetu
  • standardní notace violoncellového partu
  • trojjazyčná předmluva (n/č/a) a kritická zpráva (a) od editora
  • „must-have“ pro všechny profesionály

První měsíce Dvořákova pobytu v Americe se nesly ve znamení inspirace a tvůrčí erupce. Vznikla trojice děl s charakteristickým „americkým“ tónem – Symfonie e moll op. 95, Smyčcový kvartet F dur op. 96 a Smyčcový kvintet Es dur op. 97. Sám skladatel se o nich vyjádřil: „… vím, že tyto skladby nikdy bych tak nenapsal, kdybych byl Ameriku neuviděl!“
Svůj dvanáctý smyčcový kvartet, přezdívaný „Americký“, napsal Dvořák během letního prázdninového pobytu ve Spillville v Iowě za pouhých dvanáct červnových dní roku 1893. Kvartet se stal pro svou muzikantskou bezprostřednost, chytlavá témata a formální čistotu zdaleka nejhranějším skladatelovým smyčcovým kvartetem a jedním z nejpopulárnějších Dvořákových děl vůbec.
Tiskem vyšla skladba v roce 1894 u Simrocka v Berlíně, korektury četl Johannes Brahms, tiskové předlohy se ale nezachovaly. Editor předkládaného vydání pracoval s autografní partiturou a prvním tiskem partitury a hlasů. Podle dnešního úzu upouští toto vydání od užití houslového klíče ve violoncellovém partu o oktávu výš a nahrazuje jej klíčem tenorovým.