Sonáty pro violoncello

Název:
 Sonáty pro violoncello
Katalogové číslo 
H 8025
ISMN/ISBN: 
979-0-2601-0878-3
EAN: 
9790260108783

Nakladatelství: Bärenreiter Praha
Obsazení: violoncello a klavír
Jazyk publikace: cz./ger./eng.
Rozsah/Formát: VI, 24/4/4/4 S. - 31,0 x 23,5 cm
Vazba: Vazba šitá dvěma kovovými sponkami (V1)
Hmotnost: 200 g

  • efektní koncertní kusy
  • Sonáta pro violoncello sólo ve skladatelem autorizované revizi violoncellisty Marka Jerieho, včetně prstokladů a smyků
  • trojjazyčná předmluva znalce Fišerova díla Jonáše Hájka (česky, německy, anglicky)


Další svazek řady představující dílo Luboše Fišera (1935-1999) obsahuje tři jednověté, zhruba osmiminutové violoncellové sonáty, které jsou ukázkou skladatelova nezaměnitelného kompozičního stylu v jeho vyzrálé podobě let 1975-1985. Všechny tři skladby jsou efektními koncertními kusy s vysoce dramatickým nábojem a typicky fišerovskou expresivitou.
Sonáta pro violoncello a klavír vznikla roku 1975, Sonáta pro dvě violoncella a klavír je o pět let mladší a je věnována Josefu a Janu Chuchrovi. Za dalších pět let napsal Fišer Sonátu pro violoncello sólo (1985-1986) pro violoncellistu premiéry Sonáty pro violoncello a klavír Marka Jerieho, který tuto sólovou sonátu na popud skladatele také revidoval. Instrumentální revize Sonáty pro violoncello sólo Marka Jerieho je nedílnou součástí díla a v této podobě, včetně prstokladů a smyků, je publikována v předkládaném vydání.
Edice vychází z autorizovaných dobových tištěných vydání s přihlédnutím k autografnímu čistopisu a dalším dochovaným pramenům, které jsou spolu s autografy uloženy v Českém muzeu hudby v Praze. Violoncellové party revidoval Marek Jerie.

 Fišer Luboš: Sonáta pro violoncello a klavír
 Fišer Luboš: Sonáta pro dvě violoncella a klavír
 Fišer Luboš: Sonáta pro violoncello sólo