Mládí

Název:
 Mládí
Úprava pro smyčcové kvarteto
Katalogové číslo 
BA 11543
ISMN/ISBN: 
979-0-2601-0850-9
EAN: 
9790260108509

Nakladatelství: Bärenreiter Praha
Druh publikace: hlasy
Obsazení: smyčcové kvarteto
2 housle, viola, violoncello
Jazyk publikace: cz./eng./ger.
Rozsah/Formát: 10/10/10/10 S. - 31,0 x 24,3 cm
Vazba: Sešity / volné listy v přebalu
Hmotnost: 224 g
Úprava Kryštof Mařatka

  • Janáčkův mistrovský dechový sextet v přesvědčivém aranžmá pro smyčcové kvarteto
  • vítaný doplněk kvartetního repertoáru
  • předmluva (č/a/n) aranžéra Kryštofa Mařatky


Dva smyčcové kvartety Leoše Janáčka patří k nejžádanějším dílům kvartetního repertoáru 20. století. Český skladatel žijící ve Francii Kryštof Mařatka (nar. 1972) je velkým obdivovatelem Janáčka a pokusil se svou úpravou Janáčkova dechového sextetu Mládí rozšířit nabídku repertoáru pro smyčcová kvarteta.
Mistrovská skladba Janáčkova vrcholného období (1924) odráží jeho vzpomínky na vlastní dětství a mládí strávené v rodných Hukvaldech a v brněnském klášteře. Pregnanci dechů, které dodávají mistrovskému dílu zcela jedinečný ráz, dokázal Mařatka proměnit v barvy smyčců a postarat se tak o skladatelův třetí smyčcový kvartet.
U příležitosti provedení smyčcového kvartetu Mládí na závěrečném koncertě festivalu Moravský podzim 2017 v podání Janáčkova kvarteta Kryštof Mařatka o své úpravě sdělil:
Je to překvapivé, ale od znalců Janáčkova díla, a to nejen českých, ale i zahraničních, mám jen kladné ohlasy. Postupoval jsem totiž striktně v duchu Janáčkova stylu a nevynechal jsem ani jednu jeho notu. Podařilo se skloubit všech šest partů a vytvořit čtyři linie, které na sebe logicky navazují a vytvářejí dojem kompaktního kvarteta. Jsem přesvědčen, že kdyby to Janáček slyšel, že by mi to schválil. Dokonce se to kvartetním hráčům i dobře hraje. Nejprve kvartet provedlo Zemlinského kvarteto a poté Talichovo kvarteto. Ti to hráli v Anglii a vzbudili nadšení. Nyní ho nastudovalo i Janáčkovo kvarteto. (OperaPlus 28. 10. 2017, článek Karly Hofmannové)
„Gratulace k úspěšnému aranžmá Mládí pro smyčcové kvarteto. [… ] Duch díla zůstal přesvědčivě zachován.“ (Stringendo, duben 2019)
Audio ukázky z CD Praga Digitals 2017, interpreti: Zemlinského kvarteto