Z mrtvého domu

Název:
 Z mrtvého domu
opera o třech jednáních
Datum vydání: 
Listopad 2023
Katalogové číslo 
BA 11599 01
ISMN/ISBN: 
979-0-2601-0984-1
EAN: 
9790260109841

Nakladatelství: Bärenreiter Praha
Edice: LJCE A/10
Druh publikace: partitura
Žánr: opera
Obsazení:
Flauto I-IV (tutti anche Flauto piccolo), Oboe I-III (IIIanche Corno inglese), Clarinetto I-III (II, III anche Clarinetto in mi b, III anche Clarinetto basso), Fagotto I-III (III anche Controfagotto);
Cornio I-IV, Tromba I-III, Tunba tenore in si b (anche Tromba bassa in si b), Trombone I-III, Tuba;
Triangolo, piatti, Tam-tam, Tamburo piccolo, Tamburo militare, Gran casa;
Ascia, Catene, Incudine, Suoni matallici di utensili, Raganella, Sega, Sonaglio, Rumori (per esempio martellate) prodotti da strumenti di lavoro;
Celesta, Arpa;
Archi
BANDA: Flauto I-III (I, II anche Flauto piccolo), Clarinetto I, II, Tuba tenore in si b, Trombone I-III, Tuba, Triangolo, Tamburo piccolo, Gran Casa
Jazyk publikace: cz./ger./eng.
Zpěvní text: cz./ger./eng.
Rozsah/Formát: LXXXII, 435 str. - 33,8 x 27,2
Vazba: Šitá vazba v tvrdých deskách (V8)
Hmotnost: 2647 g

Souborné kritické vydání děl Leoše Janáčka, řada A / svazek 10
editor John Tyrrell

libreto Leoš Janáček

  • kritické vydání Universal Edition 2017 nyní jako nový svazek souborného kritického vydání
  • oproti Universal Edition partitura rozšířena o libreto ve třech jazycích (tsch./engl./dt.), překlady zpěvních partů Max Brod (něm.) a David Pountney (angl.)
  • oproti Universal Edition publikována kritická zpráva editora v plném znění a doplněna v appendixu o podrobnou analýzu rusismů v libretu (angl.)
  • notový text s interpretačními poznámkami sira Charlese Mackerrase (engl.)

Opera Z mrtvého domu (1928) podle Zápisků z mrtvého domu F. M. Dostojevského je Janáčkovou poslední operou. Libreto si skladatel napsal sám přímo z ruského originálu.

Kritická edice Universal Edition z roku 2017 vychází z autorizovaného opisu opery, který pořídili Janáčkovi kopisti mezi 10. březnem a 20. červnem 1928 pod Janáčkovým přímým dohledem. Opis obsahuje Janáčkovy korektury prvního a druhého jednání, třetí již nestihl prohlédnout, protože v srpnu 1928 zemřel.

O dopracování instrumentace byli požádáni Janáčkovi žáci, dirigenti Břetislav Bakala a Osvald Chlubna, dramaturgicky zasáhl do závěru opery režisér Ota Zítek. V této podobě pak byla opera 12. dubna 1930 v Brně uvedena ve světové premiéře. Editor John Tyrrell nebere tyto dirigentské a režisérské zásahy v potaz a předkládá v této edici autentickou podobu opery tak, jak ji Janáček po sobě zanechal.

Cenným vkladem jsou interpretační poznámky (v angličtině) velkého znalce Janáčkovy hudby sira Charlese Mackerrase, který nabízí praktická řešení specifických problémů v partituře.

Obsah:
Janáček Leoš: Jednání I
Janáček Leoš: Jednání II
Janáček Leoš: Jednání III