Meditace na staročeský chorál Svatý Václave op. 35a

Název:
 Meditace na staročeský chorál Svatý Václave op. 35a
Katalogové číslo 
BA 9584 74
ISMN/ISBN: 
979-0-2601-0783-0
EAN: 
9790260107830

Nakladatelství: Bärenreiter Praha
Druh publikace: orchestrální party
Obsazení: 1. housle
Jazyk publikace: cz./eng./ger.
Rozsah/Formát: 4 S. - 32,5 x 25,5 cm
Vazba: Vazba šitá dvěma kovovými sponkami (V1)
Hmotnost: 16 g
Editor Zdeněk Nouza
- první urtextové vydání
- podrobná trojjazyčná předmluva (česky/anglicky/německy) a kritická zpráva v angličtině od editora
- dvě verze (komorní a orchestrální) ve dvou separátně připravených edicích
Vznik Sukovy Meditace souvisí s vypuknutím první světové války. V dané situaci muselo České kvarteto, jehož byl Suk sekundistou, zahajovat své koncerty rakouskou hymnou. Suk se rozhodl vyvážit tuto povinnost skladbou inspirovanou staročeskou duchovní písní Svatý Václave. Aktuální poselství díla, jehož předloha se obrací se k národnímu světci s prosbou o zachování lidu, bylo publikem plně pochopeno.
České kvarteto premiérovalo jednovětou Meditaci 27. září 1914, verze pro smyčcový orchestr zazněla poprvé 22. listopadu 1914 v provedení České filharmonie. Týž rok vydal skladbu Fr. A. Urbánek, včetně úprav pro klavír a varhany.
První urtextovou edici připravil muzikolog Zdeněk Nouza pro obě verze díla - komorní a orchestrální, k oběma partiturám jsou vydány i odpovídající sady hlasů. Orchestrální stylizace je v detailech odlišná od kvartetní verze v souvislosti s přidaným hlasem kontrabasu.
„Toto skvěle připravené vydání partitur i hlasů s poučnou předmluvou a kritickou zprávou přímo vybízí k provedení této krátké jednověté kompozice, plné vášnivého zápalu a oduševnělé melodiky.“ (Stringendo, duben 2017)