Klavírní skladby

Název:
 Klavírní skladby
Katalogové číslo 
BA 11557
ISMN/ISBN: 
979-0-2601-0864-6
EAN: 
9790260108646

Nakladatelství: Bärenreiter Praha
Obsazení: klavír sólo
Jazyk publikace: cz./eng./ger.
Rozsah/Formát: IX, 16 S. - 31,0 x 24,3 cm
Vazba: Vazba šitá dvěma kovovými sponkami (V1)
Hmotnost: 151 g
BÄRENREITER URTEXT
editorka Eva Prchalová

  • první kritické vydání kompozičního odkazu Dvořákovy dcery Otilie
  • náladové kousky příjemné pro klavíristy i posluchače
  • vhodné pro vyspělejší žáky i profesionály
  • vůbec poprvé publikována skladba Drahému tatíčkovi


Otilie Suková (1878-1905), hudebně velmi nadaná dcera Antonína Dvořáka a manželka Josefa Suka, hrála na klavír a pokusila se i o vlastní kompozice. Dochovaly se čtyři klavírní kousky, z nichž Humoreska, Ukolébavka a Pepča na koníčku vyšly tiskem jako příloha periodika Zlatá Praha čtyři roky po Otilčině smrti. K vydání je připravil Josef Suk na základě vlastního notového zápisu skladbiček, které mu Otilie přehrála. Podobný způsob kompozice vykazuje i skladbička Drahému tatíčkovi, která dosud vydána nebyla a existuje pouze ve dvou rukopisných exemplářích - jeden je Sukův záznam skladbičky po Otilčině přehrání, druhý je Otilčin čistopisný opis této Sukovy předlohy.
Editorka Eva Prchalová vychází ze zmíněných sukovských autografů a veškerých vedlejších pramenů, včetně korespondence. Toto první urtextové vydání opatřila zajímavou předmluvou a kritickou zprávou.
První tři skladby Otilie Sukové si lze poslechnout na nahrávce významného českého pianisty Tomáše Víška, který je natočil na originální Sukův klavír v Křečovicích (CD Klavír Josefa Suka, ArcoDiva, 2000).
„Jsou to skladby pianisticky zdařilé, přiměřených nároků a okouzlující zvukovou krásou, výraznou harmonií a zcela osobitým půvabem.“ (Schweizer Musikzeitung, 4/2019)„Tyto skladby jsou více než jen kuriozitou: jsou to nádherně okouzlující, podmanivá dílka, která dnešní hráče potěší.“ (Pianodao – The Way of Piano, 16. 9. 2019)

 Suková Otilie: Humoreska
 Suková Otilie: Ukolébavka
 Suková Otilie: Pepča na koníčku
 Suková Otilie: Drahému tatíčkovi